Reklama Satkent
Zakup auta

  Jeśli już zdecydowaliśmy się jakie auto nas interesuje, czas na poszukiwania. Największy wybór samochodów znajdziemy na stronach internetowych. To kilka adresów:

www.autotrader.co.uk
www.exchangeandmart.co.uk
www.usedcartrader.co.uk
www.loot.com

   Na każdej z tych stron mamy do wyboru: markę auta, model, rodzaj paliwa którym zasilany jest silnik, granice cenowe, wiek, przebieg oraz pojemność silnika. Podanie kodu pocztowego ułatwi nam ograniczenie poszukiwań do okreslonej odległosci od naszego miejsca zamieszkania.
   Kolejnym miejscem gdzie możemy nabyć auto jest aukcja samochodowa. Najbliższa znajduje się w Ashford przy Monument Way TN24 0HB. W ofercie znajdziemy auta osobowe, sportowe, vany, smochody z napendem na 4 koła 4x4 i auta terenowe. Aukcje są podzielone względem rodzaju samochodów i odbywają się oddzielnie więc możemy wybrać się w dany dzień na aukcje na której oferowane będą auta nas interesujące. Przystępując do aukcji będziemy potrzebować min. 200 funtów depozytu na dane auto. Liste aut które będą na licytacji możemy znaleźć na stronie internetowej oraz zobaczyć je przed samą licytacją która rozpoczyna się po południu o godzinie 17:30. Więcej informacji znajdziecie na www.hobbsparker.co.uk
   Jedynym najwazniejszym mankamentem aukcji jest to, że nie mamy możliwosci sprawdzenia stanu technicznego auta które będziemy licytować wiec kupujemy “kota w worku”. Atutem jest to że za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy nabyć “młode” i ładne auto. Z tego co wiem to niektóre komisy zaopatrują się na aukcjach, kupując kilka samochodów za niewielkie pieniądze, następnie po wyczyszczeniu i dopieszczeniu sprzedają je z zyskiem. Kolega z pracy nabył na aukcji Passata 2002 rok, ma go już 3 lata i jest bardzo zadowolony. Znajomi kupili Seata Arose po 2 dniach zatarł im się silnik. Jest to loteria!
Warto odwiedzić to miejsce i samemu zobaczyć jak to się odbywa naprawdę fajna zabawa!   Zasady kupowania na www.ebay.co.uk są bardzo podobne jak na aukcjach. Bijemy auto którego bardzo często nie mamy możliwosci sprawdzić. Jesli nie chcemy “nabić się w butelkę” przed zakupem zapytajmy sprzedającego o taką możliwosć. Jeżeli pojazd oferowany jest w dobrym stanie technicznym, myslę że nie powinno być z tym problemu.
W ofercie zawartej w gazetach znajdziemy auta od osób prywatnych, najczęsciej z historią serwisową i w naszej okolicy. Możemy więc sprawdzić pojazd i porozmawiać z włascicielem nie tracąc czasu na zbędne dojazdy.

   Pozostaje nam jeszcze oferta komisów i dilerskich salonów samochodowych. Te drugie oferują nowe auta z gwarancją lub darmowym serwisem przez jakis okres czasu. Mają one także w swojej ofercie auta używane, bardzo często posiadające historię serwisową, niski przebieg i w większosci przypadków 6-scio miesięczną gwarancję. Jesli więc mamy wiekszą ilosć gotówki odwiedzenie salonów dilerskich będzie dobrym pomysłem. Sprawdzając ofertę komisów samochodowych nie dajmy się zwiesć ładnemu wyglądowi zarówno wewnatrz jak i na zewnątrz smochodu. Auta w komisach są “przygotowane” na sprzedaż, starannie wysprzątane, umyte i wypastowane. Mają robić dobre wrażenie na potencjalnym kupującym. Prawdą też jest to, że komisy nie przyjmują zdezelowanych aut do sprzedaży, chyba że auta oferowane pochodzą z aukcji. Tego niestety się nie dowiemy. Bardzo duża ilosć aut oferownych w komisach to auta part/exchange czyli zostawione w komisach lub u dilerów w zamian za upust przy zakupie nowego auta. Dilerzy zostawiają nowsze auta do dalszej sprzedaży a resztę odsprzedają do komisów.
   W wiekszosci przypadków komisy oferują smochody w dobrej kondycji i stanie technicznym z ważnym MOT-em oraz opłaconym tax-em. Pamietajcie że nie ma aut w idealnym stanie, bez żadnego defektu, dlatego przed zakupem najistotniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.
   Jadąc ogladać auto zabierz ze sobą znajomego mechanika (później bedzie na kogo zrzucić odpowiedzialnosć) ! Jesli jedziecie sami, postaram się podać na co zwrócic uwagę i co sprawdzić:

1. Przebieg i jego zgodnosć z ostatnim dokumentem MOT, który jest tam ujęty. Dowiecie się czy licznik nie został cofnięty i ile mniej wiecej auto pokonywało mil rocznie. Jesli chodzi o przebieg względem rodzaju silnika to sens ma kupowanie diesla od 100 do 110 tys. mil, benzyny max. 130-140 tys. mil,biorąc pod uwagę że chcemy pojeździć tym samochodem jakis czas bez poważnej awarii. Auta z większym przebiegiem są bardziej wyeksploatowane więc prawdopodobieństwo awarii któregos z podzespołów jest dużo większe.
2. Numer nadwozia i silnika zawarty jest w dowodzie rejestracyjnym. Bardzo ważne jest sprawdzenie czy silnik i nadzwozie mają zgodne z tym dokumentem numery. Numer silnika powinien być wybity na bloku silnika, natomiast nadwozia na podszybiu, obok siedzenia pasażera albo kierowcy lub na tabliczce znamionowej umieszczonej na pasie przednim (pod maską między lampami).
3. Sprawdzenie opon. Jesli głębokosć bieżnika jest poniżej 1,5mm to opona jest do wymiany. Auto musi mieć opony w tym samym rozmiarze, np. 195/60/16 jednak każda z osobna może być innej firmy i rodzaju bieżnika. Nie ma to znaczenia przy badaniu MOT w UK. Sprawdźcie koło zapasowe czy jest! I czy jest napompowane. Dużą uwagę zwrócić trzeba czy opony nie są popękane i zużyte nadmiernie po bokach, co swiadczy o koniecznosci ustawienia zbieżnosci.
4. Sprawdzenie szyb, czy nie są uszkodzone, porysowane,czy zamykają się i otwierają. Co istotne szyba przednia może mieć odprysk! Nie może on jednak przekroczyć srednicy monety 10 pensowej. Jesli uszkodzenie nie jest większe nie stanowi to problemu podczas badania MOT. Więc takie uszkodzenie poza atutem do zbicia ceny ( co ważne ) jest niegroźne.
5. Lustra sprawdzajcie pod katem uszkodzenia, peknięcia i działania.
6. Sprawdzajcie wszystkie elementy smochodu względem działania jak wycieraczki, wentylator, zapinanie się pasów, ogrzewanie tylnej szyby, radio. Wszystkie kontrolki na desce rozdzielczej. Zwróćcie uwagę jak bardzo wytarta jest kierownica, dzwignia zmiany biegów, duże zużycie swiadczy o dużym przebiegu ale też jak poprzedni własciciel dbał o auto.
7. Lampy sprawdzamy czy nie są popękane, zaparowane i nie mają odprysków. Funkcjonowanie też jest istotne- weźcie to pod uwagę.
8. Nadwozie. Tutaj sprawdzenie czy nie ma nigdzie rdzy, czy drzwi oraz klapa dobrze sie zamykają i otwierają i nie są skorodowane od srodka.
9. Dobrze jest zorientować się czy olej w silniku ma odpowiedni stan tj.¾ miarki pomiędzy minimum a maximum. Zwróćcie uwagę czy olej nie wycieka nigdzie na zewnatrz.
10. Sprawdźcie czy w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodnicy nie jest zalana woda, co uwidacznia się rdzawym kolorem płynu, jesli tak jest to bardzo możliwe że uszkodzone są elementy układu chłodzenia jak chłodnica, uszczelka pod głowicą itd.
11. Podczas jazdy próbnej sprawdźcie działanie hamulców, czy nacisnięcie pedału powoduje normalne zwalnianie, czy trzeba mocno przycisnąć by zatrzymać pojazd. Jesli tak jest to cos nie gra z układem hamulcowym.
   To wszystko możecie sprawdzić we własnym zakresie. Aby sprawdzić resztę podzespołów jak przeguby, stan tarcz, klocków, przewodów hamulcowych, zawieszenie, tłumik, pasków skrzyni biegów itd udajcie się do mechanika. Mamy swoje sposoby by przeswietlić smochód ;)
   Każda usterka znaleziona przed zakupem auta to argument by zbić cenę, a po zakupie podnosi nam tylko koszta i tracimy nerwy. Oglądajcie auto w kilka osób, każdy z nas postrzega inaczej i rosną nam szanse znalezienia argumentów do zbicia ceny. Myslę, że dobrym posunięciem jest nie kupowanie auta za pierwszym podejsciem. Ogladanie nic nie kosztuje, a może własciciel zmięknie za dwa dni i cena spadnie. Jesli auto zostanie sprzedane? Nic to! Jest wiele aut na rynku Jesli nie to, to bedzie inne.    Mając numer rejestracyjny sprawdźmy auto w DVLA dzwoniąc pod numer 09061858585. Tam uzyskamy informacje na temat rodzaju silnika, typu nadwozia, koloru. Pod numerem 08702400010 dowiemy się czy auto ma opłacony Road Tax i czy nie jest powypadkowe. Na stronach www.hpicheck.com , www.mycarcheck.com , www.vehiclecheck.co.uk za opłatą dowiemy się wiecej, np. czy auto ma ważny MOT, czy nie ma zastawu bankowego na danym aucie itd.
   Przy zakupie od osoby prywatnej w dowodzie rejestracyjnym wypełniamy sekcje nr 8 ( czerwoną ). Podpisy składają sprzedajacy i kupujący. W sekcji nr 6 ( zielona ) wpisujemy dane kupującego i tą kartkę wysyła sprzedający do DVLA. W ciągu 4 tygodni powinnismy otrzymać nowy dowód z naszymi danymi. Do tego czasu możemy poruszać się w UK na tymczasowym dowodzie czym jest sekcja nr 10 ( zielona ) którą wypełniamy naszymi danymi. Dokument ten jest niezbędny jak i certyfikat ( orginał ) z ubezpieczalni przy zakupie Road Taxu. W zasadzie powinna nam zostać cała druga kartka starego dowodu rejestracyjnego.
Nabywając auto w komisie wypełniamy te same sekcje tylko że dowód nie posada sekcji 9 ( żółta ) gdyż własciciel przed wstawieniem auta w komis wysłał tę sekcję do DVLA. I oczywiscie musimy otrzymać umowę kupna-sprzedaży. W obu przypadkach musimy otrzymać certyfikat MOT. Piszcie umowy za każdym razem ponieważ brytyjskie prawo mówi: ” Nie jest włascicielem pojazdu na kogo jest on zarejestrowany, a ten na kogo jest zawarta umowa”. Aby się nie okazało po trzech miesiącach, że poprzedni własciciel pojawi się i powie że to jego auto bo on ma umowę kupna-sprzedaży z poprzednim włascicielem a my takowej nie podpisalismy.

  Ostatnia sprawa - ubezpieczenie.
  Jeżeli kupiliscie auto żeby legalnie się nim poruszać musicie mieć ubezpieczenie. Nawet jesli chcecie dojechać tylko do domu. Na stronie www.dayinsure.com możecie kupić 1-2 dniowe ubezpieczenie. Nie będziecie mieć problemu w razie kolizji i kontroli drogowej. Ubezpieczenie jest ważne prawie w całej Europie co istotne jest przy exporcie. Te dwa dni macie na to żeby znaleźć taniego ubezpieczyciela. Możecie smigać nowym zakupem, a nie trzymać go na parkingu czekając na ubezpieczenie.

 

Autor: ACTROS

Dodaj komentarz

Losowa firma

Little Stars Nursery
Polskojęzyczne przedszkole w Sittingbourne (Kent) Dla dzieci w wieku od 3 miesięcy - 5 lat. Otwórz Poniedziałek - Piątek 7:30 - 17:30. Darmowa opieka nad dziećmi jest dostępna dla 2, 3 i 4-latków
Lokalizacja: Kemsley, Sittingbourne
Szczegóły firmy

Ostatnie ogłoszenia

Komentarze

Generowanie strony [s]: 0.0612

Nawigacja

Nasza społeczność