Reklama Satkent
Jakie auto wybrać ?

  Dział motoryzacja stworzony został z myslą rozwiązywania problemów związanych z zakupem auta, przeglądów technicznych i okresowych, taxem, ubezpieczeniem itd. Zajmiemy się opisaniem przeglądu MOT, dowodu rejestracyjnego, opłatami, wyborem firmy ubezpieczenioej, przeglądem powypadkowym VIC. Wszystkimi sprawami związanymi z samochodowymi dokumentami oraz wymianą i uzyskaniem prawa jazdy w UK.

  Każdy z nas zastanawia się podczas planowania zakupu auta jakie? Za ile? Z jakim przebiegiem? Diesel czy benzyna? Z jaką skrzynią (automat czy manualna)? I co najistotniejsze dla większosci naszych Pań: jaki kolor? Postaramy się przybliżyć zagadnienia.
  Myslę że najistotniejszą sprawą przed zakupem smochodu będzie zastanowienie się ile mil miesięcznie lub rocznie będziemy pokonywać. Ma to istotny wpływ na wybór auta z silnikiem Diesla lub benzynowym, a także na opłaty ubezpieczenia i ogólne koszty. Sądzę, że porównanie pojazdów z silnikiem Diesla i benzynowym będzie tu najtrafniejsze.
  Większosć Diesli to smochody z większą pojemnoscią silnika od 1500cm3 do 4000cm3, nie wliczjąc ciężarówek, statkó i vanów, które w 90% posiadają silniki takowe z racji ekonomicznego zużycia paliwa. Samochody benzynowe posiadają większą rozpiętosć dotyczącą pojemnosci skokowej silników od 900cm3 do 5500cm3 lub wiecej ( 600cm3 to Maluch więc…) Kwestia pojemnosci skokowej ma odbicie przede wszystkim w opłacie ubezpieczenia, a także Road Taxu. Oczywiscie również w zużyciu paliwa, ale co wskaże w dalszej częsci-niekoniecznie.

  Diesel-silnik zasilany olejem napędowym (dzisiejsza cena to 1,05 funta za litr) z zapłonem samoczynnym Benzyna-silnik z zapłonem iskrowym zasilany benzyną ( cena na dzis to 0,89funta za litr) Pierwsza różnica pomiędzy silnikami jest taka, że Diesel przy większej pojemnosci i większym aucie będzie zużywał porównywalnie tyle samo paliwa na 100 km ( lub mniej) co auto z silnikiem benzynowym z mniejszymi gabarytami i mniejszej pojemnosci skokowej, co w szczególnosci wyjdzie na trasie. Oczywiscie wszystko jest także zależne od tego, jak ciężką prawą nogę ma kierowca - a to jest sprawa każdego indywidualna. Druga różnica pomiędzy tymi silnikami jest w pracy, przyspieszeniu, zwinnoscii i elastycznosci.
  Benzyna pracuje ciszej, płynniej, szybciej i energiczniej reaguje na zwiększenie obrotów. Auto z takim silnikiem jest zrywniejsze , większosci pzrypadków szybsze. Dlatego też w samochodach sportowych stosowane są tylko silniki benzynowe. Charakterystyczne klekotanie wydobywające się z silnika informuje nas że to Diesel. Silniki te są mocniejsze, niestety nie tak elastyczne i zrywne jak benzynowe. Największą moc i przyspieszenie osiągają w momencie załączenia się turbiny, która doładowuje ( wtłacza) zwiększoną dawkę powietrza do silnika. Mimo zastosowania turba i innych elementów Diesel i tak ustępuje miejsca benzynie w kwestii zrywów i przyspieszenia. Trzecia kwestia gabarytów pojazdu, rodzju silnika w nim zastosowanego i pojemnosci skokowej oraz rodzaju skrzyni biegów a zużycie paliwa i okresy między przeglądowe.

  Jesli wystarczające jest dla nas małe auto typu Peugeot 206, Seat Ibiza i będziemy poruszać się raczej po miescie to proponuje kupić auto z silnikiem benzynowym do pojemnosci 1400cm3. Będzie ono w miarę zrywne, zużycie paliwa nie powinno przekroczyć 6,5litra/100 km, a i koszt ubezpieczenia będzie niższy.
Rozważając zakup większego auta rodzinnego np. Audi lub Vectra weźmy pod uwagę, że jesli będziemy poruszać się po miescie a czasem wypadać w plener Diesel będzie spalał mniej paliwa niż silnik beznynowy o takiej samej pojemnosci. Nic jednak nie zastąpi nam satysfakcji z wyprzedzania kolejnego auta na autostradzie ( w tej kwestii silnik benzynowy jest na pierwszym miejscu). Dużym atutem auta z silnikiem benzynowym jest możliwosć zamontowania instalacji gazowej LPG. Koszt tego jest wysoki ale przy pokonywaniu dużych odległosci poniesiony nakład szybko się zwróci. Silnik zasilany gazem wygrywa z Dieslem przy kosztach paliwa gdyż gas jest tańszy (choć spala go więcej). Dzisiejsza cena 0,55 do 0,60 pensów za litr.

Jesli chodzi o kupiowanie auta małego z silnikiem poniżej 1200cm3 to pamietajcie, że wcale nie będzie mniej spalać jak takie samo auto z silnikiem 1400cm3. Mniejszy silnik mniejsza moc-noga staje się cięższa i spalanie wzrasta. Tak samo jest z autami pokroju Astry czy Cordoby z silnikiem 1400cm3. Nadwozie duże, silnik nie za wielki. Auta te “jadą” ale czy mamy wielką satysfakcje prowadząc pojazd który załadowany czterema osobami widzi górkę szybciej niż kierowca? Samochody większe rodzinne powinny posadać silniki 1600cm3 i więcej, wtedy moc którą posadają jest wystarczająca by czteroosobowa rodzina podróżowała w miarę szybko i bezpiecznie ,a kierowca miał przyjemnosć z prowadzenia takiego pojazdu.

  Diesel czy benzyna pozostaje więc w Waszej kwestii. Zależy czy stawiamy na ekonomike czy na chwile radosci związane z przyspieszaniem i wyprzedzaniem.
  Jeszcze jedna drobna sprawa - skrzynia biegów. Manualna (normalna) - dla niektórych niewygodna bo trzeba zmieniać biegi i wciskać sprzęgło. Tania w naprawie: samo sprzęgło wymieniamy przy normalnej eksploatacji po przebiegu 100-150 tys.mil. Jest dosć trwała , a sam zakup na szrocie nie powinien wyniesć wiecej niż 100-200 funtów. Automat- najlepszy na miasto I korki ponieważ nie trzeba wciskać sprzęgła (sama zmienia biegi). Przełączamy na D wciskamy gaz i jedziemy. Niestety naprawa skrzyni automatycznej to koszt 300-1000 funtów lub wiecej. Pamiętajcie że auto z automatyczną skrzynią biegów zużywa 1litr paliwa wiecej.
Podsumowując: na miasto wybierajmy auta małolitrażowe benzynowe, dla rodziny -furki z większymi silnikami. Diesel czy benzyna? Wedle życzenia.
  Jeszcze słowo na temat przeglądów okresowych.

Diesel:

 • Wymiana oleju co 5 tys.mil
 • Filtr paliwa co drugi przegląd lub raz w roku
 • Filtr powietrza raz w roku
 • Olej w skrzyni biegów raz na 3 lata
 • Płyn hamulcowy raz na 2 lata
 • Swiece zapłonowe- nie dotyczy
 • Pasek rozrządu 50 tys.mil maksymalnie


Benzyna:

 • Wymiana oleju co 10 tys.mil
 • Filtr paliwa raz w roku
 • Filtr powietrza raz w roku
 • Olej w skrzyni biegów wg specyfikacji
 • Płyn w chłodnicy raz na 3 lata
 • Płyn hamulcowy raz na 2 lata
 • Swiece zapłonowe 10 tys.mil lub wiecej w zależnosci od swiec
 • Pasek rozrządu 80 tys.mil max

  Zdaję sobie sprawę że temat nie jest wyczerpany do końca ale starałem sie podać to co naistotniejsze. W kolejnych odcinkach min zakup auta, MOT, opis dowodu rejestracyjnego…
Zapraszam również na forum do działu Motoryzacja. Postaram się odpowiedzieć na dręczące Was pytania.

Pozdrawiam ACTROS

Dodaj komentarz

Losowa firma

Polskie Centrum Odszkodowań
Polskie Centrum Odszkodowań OFERUJEMY POMOC PRAWNĄ ORAZ DORADZTWO W SPRAWACH ZWIĄZANYCH Z WYPADKAMI: - Komunikacyjnymi - W Miejscu Pracy - W Miejscu Publicznym PONAD TO : - Sprawy Związane z Pobiciem - Zwrot Ubezpieczenia PPI z Kredytów oraz Kar...
Szczegóły firmy

Ostatnie ogłoszenia

KURSY I SZKOLENIA - UPRAWNIENIE NA : CSCS – CPCS – IPAF – NPORS – CPC 35H – NVQ LEVEL 1 DO 6. MASZYNY BUDOWLANE KOPARKI WYWROTKI
Chcesz odmienić swoją sytuację materialną i zaczac zarabiac od £16/h do £28/h? Kursy, jakie organizujemy? CSCS – CPCS – IP...
Lokalizacja: Wellingborough
Szczegóły ogłoszenia
KURSY I SZKOLENIA UPRAWNIENIA ITP...
Chcesz odmienić swoją sytuację materialną i zaczac zarabiac od £16/h do £28/h? -kurs na operatora KOPARKI CPCS najlepiej plat...
Lokalizacja: Wellingborough
Szczegóły ogłoszenia
Polskie Biuro Księgowe w UK
Polskie Biuro Księgowe UK Kompleksowa obsługa księgowa w Anglii. Zakres usług: - Rozliczenia roczne Self Assessment - Obsłu...
Lokalizacja: londyn
Szczegóły ogłoszenia

Komentarze

Generowanie strony [s]: 0.0655

Nawigacja

Nasza społeczność